Maldivler, yılın en iyi zamanında, sihirli ve güneş ışığının nefes kesen görüntüsüyle kutsanan hayatın yazlık bölümüdür. Maldivler, kuru ve nemli iklimiyle tropik ülkelerle benzerlik taşır. Tropik iklime uygun olarak, sıcak ve nemli hava denizin serinleten meltemiyle ve periyodik olarak yağan yağmurlarla tamamlanmış olur.

Kuru sezon ya da Northeast Monsoon, yerel olarak ”Iruvai” olarak bilinir ve Şubat ayından Mart ayına kadar devam ederken ıslak sezon ya da Southwest Monsoon, yerel olarak ”Hulhangu” olarak bilinir ve Mayıs ayının ortasında başlayıp, Kasım ayına kadar devam eder. Geleneksel olarak, yerliler hava koşullarını belirlemek için ”nakaiy” adı verilen takvimi kullanırlar.

maldives-weatherİki sezon arasında, sıcaklıkda ya çok az değişme olur ya da hiç değişme olmaz. Bu durum, Maldivler gezisinin her sezonunun en iyi sezon olmasını sağlar. Aynı şekilde Maldivler’e tatil için hazırlanırken hava koşullarını önceden belirlemek son derece kolaydır.

Ortalama günlük sıcaklık, gündüzleri 31C’den geceleri 23C’ye değişiklik gösterir. Maldivler’de şimdiye kadar kaydedilen en yüksek sıcaklık 36,8C’ydi. Bunun yanında Maldivler’de kaydedilen en düşük sıcaklık ise 17,2C’di.

Kuru sezon, sıcak hava hayranlarının ve güneş tutkunlarının sezonudur. Kuru sezon boyunca güzel ve parlak güneş ışığına doyarsınız. Buna bağlı olarak Maldivler’de açık mavi gökyüzü ile bütün deniz, sakindir. Bu sezonda çok nadir yağmur yağar. Bu nedenle, kuru sezon; güneşlenmek, gün batımını izlemek ve dalış yapmak için son derece ideal zamandır. Islak sezonda Maldivler’e bolca sağanak yağmur yağar. Nadiren de olsa şimşekler ve fırtınalar bu sezonun belirleyici öğeleridir dolayısı ile bunlar okyanusun kabarmasına ve güçlü dalgalar oluşturmasına neden olur. Sonuç olarak ıslak sezon, ülkenin mükemmel sörf noktalarıyla, sörfçülere yeteneklerini sergilemeleri için imkan sağlar. Bununla birlikte güneş aralıklı olsa da varlığını gösterir. Islak sezon dahilinde olsa bile, güneş, parlak ışınlarını bulutlu gökyüzünden yayar.

Maldivler hakkında en yeni hava raporunu aşağıdaki linkten elde edebilisiniz.
http://www.meteorology.gov.mv/

CEVAP VER